top of page

Prague

On The Edge

ArtWeb Pop-Up Installation

On View via BoldGallery

October
, 21th - November, 11th 2021

Exhibition Details

Radka Bodzewicz
 October, 21th - November, 11th 2021

Curator: Radek Wohlmuth

BOLD Gallery

U měšťanského pivovaru 6a, 118 00 Prague, Czech republic

Na Hrane OnLine Web Page.png

„Na Hraně“ navazující online výstava

 

Přístupná online na webu Bold gallery od 21.10.-14.11.2021

Kurátor Radek Wohlmuth

"NÁZEV NOVÉ VÝSTAVY ODKAZUJE K NEJEDNOZNAČNOSTI A OBTÍŽNÉ DEFINOVATELNOSTI TVORBY INTERMEDIÁLNÍ UMĚLKYNĚ RADKY BODZEWICZ. JEJÍ MALBA ZAUJÍMÁ PROSTOR MEZI SKUTEČNOSTÍ A ABSTRAKCÍ. MOTIVY OSCILUJÍ MEZI SAKRALITOU A KAŽDODENNOSTÍ. VÝRAZ SE POHYBUJE MEZI ORNAMENTEM A INTUICÍ. EMOCE KOLÍSÁ MEZI PROŽITKEM KRÁSNA A NĚČEHO DĚSIVÉHO. INSPIRACE SE SBÍRÁ MEZI STŘEDOVĚKOU ILUMINACÍ A POSTAPOKALYPTICKÝM PRIMITIVISMEM. A TAKÉ PREZENTACE SE NACHÁZÍ DÍLEM V BĚŽNÉ REALITĚ, DÍLEM V TÉ VIRTUÁLNÍ."

NA HRANĚ

Spontánně strukturovaný a přirozeně vrstevnatý celek, který dokáže skrze archetypální do podvědomí ukryté znaky a asociativní znamení vizuálně pojmenovávat nejasné vjemy a pocity vztažené k současnosti a přemýšlení o ní.  A to nejen v tom smyslu, že poukazují na něco, co nás bezprostředně obklopuje, ale možná ještě víc na to, co z našeho života zmizelo, nebo se alespoň stáhlo do ústraní. Jedno i druhé se nás samozřejmě stále týká, i když si to někdy neuvědomujeme. Práce Radky Bodzewicz jsou zvláštním způsobem ne/časové, čerpají z minulosti, reagují na naše tady a teď, ale mají výrazný přesah k budoucnosti. I proto je dobré věnovat jim pozornost. Nejenže kombinují starý a nový jazyk výtvarného umění do aktuální formy a umožňují díky tomu nové způsoby jeho vnímání a prožitku, ale především se tímto jazykem snaží smysluplně komunikovat.

 

Ragnarök

Hlavním motivem cyklu obrazů je vznik a zánik, zrození a zkáza lidstva i člověka. Dominuje mu triptych nazvaný "Ragnarok", tedy „Sudba bohů" - severský mýtus o boji bohů s jejich protivníky jotuny, končící apokalypsou, která však není definitivní, cyklus zrození, boje a zániku se opakuje.

Průvodním zobrazeným motivem je šachovnice v pravém dolním rohu obrazu a herní figurky rozprostřené po celém obraze. Představa běhu světa jako herní plochy: game over netvrá věčně, stačí postavit figurky zpět na hrací plochu a hra/běh světa/život se může obnovit/opakovat.

 

SVĚT PLNÝ ZNAMENÍ

CYKLUS MALOFORMÁTOVÝCH OBRAZŮ

Inspirace středověkou iluminací, využití jednotlivých archetypních elementů, které sklouzávají až k dekorativnosti. Z iluminace převzala hru s přírodními motivy, které se jí jeví jako významné symboly: stromy, duha, slunce, loď, řeka, jezero.

Narozdíl od iluminace samotné, která je v podtatě narativní,  tvorba Radky Bodzewicz ponechává prostor a otevřenost k interpretaci, kdy se motiv může číst jako maska, hlava, divák rozpoznává anatomické tvary.

Zároveň hledá a vytváří paralely (četba Mircea Eliade, Lidský úděl J.Krejčího) náboženských motivů v rituálu, mytici i světském folkloru.

bottom of page